Szukaj

Kontakt

  Ważne

Odkryj Czerniec. Przewodnik po szlaku Zamku Szczerba, Jaskini Solnej Jamy i wieży widokowej

Spis treści

Odkryj tajemniczy Czerniec w Górach Bystrzyckich, gdzie historia łączy się z przyrodą. Szlak prowadzi przez ruiny Zamku Szczerba, enigmatyczną Jaskinię Solną Jamę, aż po wieżę widokową na Czerńcu, oferującą zapierające dech w piersiach widoki. Czy jesteś gotów na wyjątkową przygodę pełną odkryć i niezapomnianych wrażeń? Ta trasa czeka właśnie na Ciebie!

Czerniec, trzeci najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, kryje w sobie wiele tajemnic i atrakcji. Od niedawna przyciąga turystów drewnianą wieżą widokową, która odsłania zapierające dech w piersiach widoki. W tym artykule odkryjemy razem z Tobą urokliwy szlak, który prowadzi przez Zamek Szczerba, Jaskinię Solną Jamę i wieżę widokową na Czerńcu.

Ruiny Zamku Szczerba. Historia i tajemnice

Długość trasy turystycznej wynosi 11 kilometrów, a czas przejścia z dzieckiem i z przerwami to około 4 godziny i 55 minut. Wycieczka rozpoczyna się przy ruinach zamku Szczerba w Gniewoszowie, gdzie znajduje się prowizoryczny parking.

  • Współrzędne parkingu przy szlaku: 50.1961, 16.6194

Ruiny Zamku Szczerba, znane również jako Burg Schnallenstein czy Śnielin, są położone w południowo-wschodniej części Gór Bystrzyckich w Sudetach Środkowych. Zamek został wzniesiony na wysokim gnejsowym wzgórzu, wznoszącym się 520 m n.p.m., między Diabelskimi Skałkami.

Historia zamku

Historia powstania i funkcjonowania warowni w pobliżu wsi Gniewoszów jest okryta cieniem tajemnicy. Przypuszcza się, że na miejscu obecnego zamku już na początku XI wieku istniał niewielki gród. Kamienny zamek został zbudowany w późniejszym okresie przez polskich rycerzy. Pod koniec XIII wieku, czeski król Wacław II podarował zamek zakonowi cystersów, ale zamek nie był długo w rękach zakonu, ponieważ w 1318 roku został po raz pierwszy zniszczony. W 1428 roku oddziały husyckie zdobyły i zniszczyły małą warownię, której nigdy już nie odbudowano.

Architektura

Zamek Szczerba zbudowano pod koniec XIII wieku z nieobrobionego kamienia, na obrysie nieregularnego owalu, w kształcie podkowy. Mury obronne o długości ponad 100 m, wysokości 9 m i grubości około 1,5 m otaczały niewielki dziedziniec zamkowy. Do dziś zachowały się obszerne fragmenty: grubych obronnych murów obwodowych, baszta, dziedziniec, oraz pozostałości kamiennego budynku mieszkalnego i bramy.

Funkcja zamku

  • Strzegł drogi handlowej biegnącej przez Przełęcz nad Porębą do Czech.
  • Pełnił funkcję ośrodka feudalnej władzy nad rozległą okolicą.
  • Spełniał funkcję tytularnej siedziby zarządu dóbr międzyleskich.

Ruiny Zamku Szczerba są świadectwem bogatej historii regionu, a ich tajemnicza atmosfera przyciąga turystów i miłośników historii. Odkrycie tego miejsca to prawdziwa gratka dla każdego, kto chce zgłębić historię i legendy Gór Bystrzyckich.

Widokowy szlak na Czerniec. Co warto zobaczyć po drodze?

Szlak na Czerniec prowadzi przez otwarte łąki, z których można podziwiać widoki na Masyw Śnieżnika. Trasa miejscami może być kiepsko oznaczona, więc warto korzystać z nawigacji. Po przejściu przez łąkę, wchodzisz do lasu i zaczynasz schodzić ostrzej w dół.

Jaskinia Solna Jama. Tajemnicza atrakcja Gór Bystrzyckich

Jaskinia Solna Jama, znana również jako Jaskinia Gniewoszowska, to niewielka jaskinia pozostała z wyrobiska kamieniołomu. Jest to jedyna jaskinia w Górach Bystrzyckich, a jej nazwa, mimo że sugeruje obecność soli, to raczej bujda miejscowych.

Po zejściu na dół szlaku, trasa się nieco wypłaszcza, a na jednym z drzew można zobaczyć zielony napis kierujący do Solnej Jamy. Gdy do niej dotrzemy, możemy spotkać wspinaczy, którzy często ćwiczą w tym miejscu. Przed wejściem do jaskini znajduje się tablica informacyjna, która dostarcza ciekawych informacji na temat tego miejsca.

Jak dotrzeć do Solnej Jamy?

  • Szlak z miejscowości Różanka: Niebieski szlak, długość 2,3 km
  • Współrzędne parkingu przy szlaku: 50.1961, 16.6194

Jaskinia Solna Jama to nie tylko atrakcja dla miłośników geologii i speleologii, ale także dla tych, którzy chcą odkryć nieco inny aspekt Gór Bystrzyckich. Tajemnicza atmosfera tego miejsca i możliwość obserwacji wspinaczy dodają uroku tej części szlaku. Ciekawostką jest, że mimo nazwy, w jaskini nie występuje sól, a sama nazwa jest bardziej legendą miejscowych niż faktem historycznym.

Wieża widokowa na Czerńcu. Zapierające dech widoki

Wieża widokowa na Czerńcu to nowa atrakcja, która przyciąga turystów. Drewniana konstrukcja odsłania wspaniałe widoki, a sama wspinaczka na wieżę jest przyjemnym doświadczeniem.

Z wieży widokowej na Czerńcu można zobaczyć: Masyw Ślęży, Góry Bardzkie, Góry Sowie, Góry Złote, Wysoki Jesionik, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Góry Stołowe, oraz Rudawy Janowickie. Widok na sąsiednią Jagodną, najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, jest szczególnie imponujący.

Jak najszybciej dojść na Czerniec? Krótki przewodnik

Chcesz dojść na wieżę widokową na Czerńcu jak najszybciej? Najkrótsza trasa prowadzi z parkingu przy punkcie widokowym, gdzie stoi pomnik Odsieczy Wiedeńskiej.

  • Współrzędne parkingu: 50.2111, 16.5978
  • Długość: 3,5 km
  • Czas przejścia: 1 godzina i 15 minut

Ze szczytu wracamy do Gniewoszowa. Porady na powrót

Po spędzeniu czasu na szczycie, wracasz do Gniewoszowa. Trasa powrotna prowadzi przez las i otwarte polany, oferując kolejne okazje do podziwiania krajobrazu.

Szlak na Czerniec to nie tylko wspaniałe widoki, ale także bogata historia i unikalne atrakcje przyrodnicze. Od ruin Zamku Szczerba, przez tajemniczą Jaskinię Solną Jamę, aż po wieżę widokową na Czerńcu – to wyjątkowa trasa, która z pewnością dostarczy niezapomnianych wrażeń. Nie czekaj, odkryj Czerniec już dziś!

Powiązane artykuły